صادرات کشمش

کشمش ، انگور خشک شده است که سرشار از آهن، پتاسيم، کلسيم و ويتامين هاي گروه b است. از طرفي کشمش داراي خواص آنتي اکسيداني است و از تخريب سلولي جلوگيري مي کند کشمش ميوهٔ رسيده و خشک انگور است که با توجه به نوع انگور، روش و شرايط خشک کردن و مواد افزودني مجاز موجود در آن به نام هاي مختلفي در بازار به فروش مي رسد و مانند ديگر خشکبارها در تمام سال يافت مي شود.

فيبر موجود در کشمش از سرطان کولون و از رشد غير معمول سلول ها جلوگيري مي کند و موجب کنترل قند خون در بدن مي شود و براي درمان بي نظمي معده و يبوست مفيد است.مصرف کشمش سستي و رخوت را از بدن دور مي کند و موجب از بين رفتن آب اضافي بدن مي شود، بدن را تقويت مي کند، دهان را خوشبو مي کند و مناسبي از فيبر، آنتي اکسيدان و انرژي در بدن است. متخصصان تغذيه معتقدند خوردن چند عدد کشمش در روز به تقويت حافظه کمک کرده و افراد را از ابتلا به بيماري آلزايمر مصون مي دارد همچنين فيبر زياد در کشمش به کاهش کلسترول و بهبود عملکرد روده ها کمک مي کند. در کنار آن پتاسيم را مي توان نام برد که موجب کاهش فشارخون و جلوگيري از دفع مايعات بدن مي شود و به ميزان کافي در کشمش وجود دارد مصرف کشمش به دليل داشتن کلسيم فراوان براي سلامت استخوان ها مفيد است و از پوکي استخوان جلوگيري مي کند. همچنين سلنيوم در کشمش براي پوست عالي است.

کشمش در ايران و مصر در ۲۰۰۰ سال قبل از ميلاد، توليد شده بود. کشمش در روم به عنوان جايزه براي افرادي که محل هاي عبادت را تزيين مي کردند و براي برندگان مسابقات ورزشي استفاده مي شد. کشاورزان در سراسر ايران از گونه هاي مختلف انگور و با روشهاي گوناگون انواع زيادي کشمش توليد مي کنند که در آشپزي و تهیه آجيل کاربرد دارد. بهترين نوع کشمش در تاکستان، کاشمر و بوئين زهرا توليد مي شود. اما از نظر مرغوبيت کشمش ملاير بهترين نوع کشمش مي باشد.
شهرستان کاشمر با داشتن ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار تاکستان به جهت توليد انگور لطيف و کشمش بي نظيرش، شربت خانه خراسان نام گرفته است. اين محصول به لحاظ لطافت، شيريني، زود رسي و عاري بودن از آلودگي هاي خاکي و تماس نداشتن خوشه با خاک منحصر به فرد است به طوري که انگور کاشمر به خاطر عدم استفاده از سموم شيميايي در مراحل کاشت و داشت، فاقد هرگونه بقاياي سموم است.
۲۵ درصد انگور کاشمر به مصرف تازه خوري مي رسد و ۷۵ درصد ديگر به کشمش تبديل مي شود. کشمش توليدي کاشمر که به دو صورت سبز و طلايي فرآوري مي شود با عنوان کشمش سبز قلمي کاشمر شهره آفاق است که مورد تقاضاي کشورهاي بسياري قرار گرفته است.
کشمش کاشمر با بسته بندي هاي ۳ کيلويي تحت عنوان کشمش سبز قلمي کاشمر در سطح کشور شناخته شده و از شهرت جهاني نيز برخوردار است. کيفيت بالا، رنگ و طعم، وضعيت کشمش کاشمر را در سطح بالايي قرار داده به طوري که اين محصول جايگاه واقعي خودش را در سطح ملي و صادرات پيدا کرده است. از مهمترين مراکز توليد انگور در منطقه کاشمر شهر کندر با سابقه تاريخي بسيار طولاني مي باشد که در آن انواع مختلف انگور از جمله انگور عسکري، پيکامي، پيش رس (ياقوتي)، سپيدداري، ريش بابا، صاحبي، رزقي، ديوانه، لعل، بج، سياه، سياه سرخي، مسکه و ... کاشت مي شود. عمده محصول انگورهاي عسکري و پيکامي به کشمش هاي زرد و سبز تبديل مي شود و ساير ارقام عمدتا به صورت تازه خوري مصرف مي شوند.
يکي از شهرستان هاي استان همدان ملاير نام دارد. اين استان داراي باغات بسياري از انگور است و بيشترين نوع انگور همان انگور کشمشي است. کشمش ملاير در بين هم استاني ها شهره عام و خاص است. در دو نوع کشمش قرمز و سبز وجود دارد. کشمش سبز در تيزاب زده شده و در سايه خشک مي شود، اما کشمش قرمز در آفتاب و بر روي خاک خشک مي شود. کشمش سبز بيشتر به عنوان تنقلات استفاده مي شود ولي کشمش قرمز براي غذاها مانند آب دوغ و کشمش پلو استفاده مي شود.

انواع کشمش
کشمش سبز قلمي

براي تهيه کشمش سبز از امولسيون سرد استفاده مي شود. که مخلوطي از درصدهاي معين کربنات پتاسيم و روغن کشمش (روغن استراليايي) مي باشد. مقدار يک ليتر روغن با ۲٫۵ کيلوگرم کربنات پتاسيم در ۱۰۰ ليتر آب مخلوط مي نمايند. انگور را بعد از برداشت تميز کرده و درون محلول فرو مي برند (مدت۲۰تا ۳۰ ثانيه بسته به نوع انگور) و سپس آنه را روي رشته هاي سيم مفتولي داخل بارگاه بهداشتي آويزان مي نمايند تا خشک شود. به اين روش کشمش سبز توليد مي شود و چنانچه بخواهيم مي توان از گاز گوگرد براي تهيه کشمش دودي استفاده نمود. در اين روش پودر گوگرد را داخل سيني کوچکي ريخته و آن را آتش مي زنند. براي همگن شدن پخش گوگرد دريچه هايي در بارگاه تعبيه شده که با باز و بسته نمودن تدريجي آن جريان هوا در داخل بارگاه برقرار مي شود.

کشمش زرد(دودي)

تمام مراحل تهيه اين نوع کشمش مثل کشمش سبز قلمي است که در اين روش از گاز گوگرد براي تهيه کشمش دودي استفاده مي نمايند. به اين ترتيب که پودر گوگرد را داخل سيني کوچکي ريخته و آن را آتش مي زنند. براي همگن شدن پخش گوگرد دريچه هايي در بارگاه تعبيه شده که با باز و بسته نمودن تدريجي آن جريان هوا در داخل بارگاه برقرار مي شود

کشمش تيفي

براي تهيه کشمش تيفي از ارقام مختلف انگور از جمله رقم سبزه مال، رزقي و۰۰۰۰استفاده مي شود کشمش تيفي همچون کشمش آفتابي در محلول تيز آب فرو مي برندو تنها تفاوت آن با کشمش آفتابي اين است که به جاي پهن کردن در آفتاب آن را در سايه و روي بند خشک مي کنند.

کشمش آفتابي

براي تهيه اين نوع کشمش از رقم پيکاني و رسمي استفاده مي گردد براي اين منظور انگور را پس از برداشت در محلول تيز آب فرو برده و سپس آنرا در محلي تميز و در معرض تابش نور مستقيم نور خورشيد پهن مي کنند.
کشمش مويز
براي تهيه مويزر بيشتر از رقم رزقي استفاده مي شود. براي اين منظور انگور را پس از برداشت در محلي تميز و عاري از هرگونه آلودگي پهن کرده و پس از خشک شدن انرا جمع آوري کرده و در سبدهاي بزرگ نگهداري مي نمايند.[۳]

فوايد کشمش

۱- کشمش، ميوه خشک مغذي است و مانند ديگر خشکبارها در تمام سال يافت مي شود. يک غذاي پر انرژي، کم چرب و کم سديم مي باشد. بنابراين براي افرادي که رژيم هاي کم سديم را بايد رعايت کنند، خوردن کشمش بسيار مفيد مي باشد.

۲- کشمش داراي خاصيت آنتي اکسيداني مي باشد و از تخريب سلولي جلوگيري مي کند.

۳- کشمش براي سلامت استخوان ها و جلوگيري از پوکي استخوان نقش مهمي را بر عهده دارد، به همين دليل مصرف آن براي زنان قبل از يائسگي بسيار مفيد است.

4- منبع خوب ويتامين D و هورمون استروژن مي باشد.

۵- کشمش باوجودي که شيرين و چسبناک مي باشد، بر دندان اثر مخربي ندارد و باعث خرابي دندان نمي شود، حتي مي توان گفت اين ميوه خشک از فساد دندان جلوگيري مي کند. کشمش براي سلامت دندان و لثه بسيار مفيد مي باشد.

6- کشمش منبع خوب ويتامين ها و عناصر مغذي بدن مي باشد. عناصر و ويتامين هايي همچون آهن، پتاسيم، کلسيم و ويتامين B در کشمش موجود است.

۷- کشمش محتوي مقدار زيادي آهن مي باشد. ۶۰۰ گرم کشمش، ۹۰ درصد آهن مورد نياز روزانه بدن را تأمين مي کند. ۱۰۰ گرم کشمش در حدود ۸۸/۱ميلي گرم آهن دارد، در حاليکه ۱۰۰ گرم گوشت گاو بين ۴-۲ ميلي گرم آهن دارد.

۸- کشمش، منبع خوب فيبر، آنتي اکسيدان و همچنين منبع خوب انرژي مي باشد.

۹- فيبر باعث جلوگيري از سرطان کولون، کمک در جلوگيري از رشد غير معمول سلول ها، بيماري ها و همچنين کنترل قند خون را مي شود.

۱۰- کشمش را به گوشت اضافه کنيد تا مقدار چربي غذا را کم کند و مقدار فيبر و آهن را افزايش و مقدار سديم را کاهش دهد.

۱۱- آنتي اکسيدان از پيري و بيماري هاي حاصله از آن مي کاهد.

۱۲- کشمش از سرطان جلوگيري مي کند.

13- کشمش ميزان LDL يا کلسترول بد را در خون کم مي کند و باعث کاهش بيماري قلبي مي گردد.

14- اگر به مدت ۴ هفته هر روز کشمش مصرف کنيد، آنتي اکسيدان در خون افزايش و کلسترول بد (LDL) کاهش مي يابد.

۱۵- کشمش موجب کاهش استرس مي گردد.

۱۶- اين ميوه خشک باعث عملکرد صحيح رگ هاي بدن مي شود.

۱۷- کشمش براي درمان بي نظمي معده و يبوست مصرف مي شود. براي جلوگيري از اين ناخوشي ها مي توانيد، ۶-۵ عدد کشمش را خيس کنيد و بعد از چند ساعت، آب آن را بنوشيد.

۱۸- تحقيقات نشان داده است که ورزشکاراني که قبل و در حين ورزش، حدود يک فنجان کشمش مصرف مي کنند، بهتر از بقيه سلول هاي بدن را از آسيب حفظ مي کنند.

۱۹- کشمش به علت داشتن قند فروکتوز، داراي خاصيت مصرف سريع انرژي و کاهش وزن نيز مي باشد.

۲۰- کشمش مانند هويج، براي سلامتي چشم نيز خوب است.

۲۱- کشمش باعث تقويت اعصاب مي شود.

۲۲- کشمش، سستي و رخوت را از بدن دور مي کند.

۲۳- با خوردن کشمش، غضب را از خود دور کنيد.

۲۴- کشمش موجب از بين رفتن آب اضافي بدن مي گردد.

۲۵- کشمش، دهان را خوشبو مي کند.

۲۶- کشمش، اسپاسم يا گرفتگي عضلاني را کم مي کند.[۲]

شرکت مبتکران نماينده فروش کشمش صادراتي ايران بصورت کشمش تيزابي بي دانه (سلطاني)، کشمش آفتابي بي دانه، طلايي، مويز و سبز (کاشمري)  به قيمت مستقيم از کشاورز يا يه اصلاح قيمت سر زمين مي باشد.

در جدول زير مي توانيد با انواع کشمش های صادراتی آشنا شويد:

نام محصول   توضيحات      تصوير 
تيزابي در دو نوع مختلف طبقه بندي مي شود: دانه دار وبي دانه ، رنگ هاي متفاوت دارد از زرد روشن به قهوهاي  مايل به زرد است که در خشک آن  ازحل هاي مجاز قليايي استفاده مي شود.  
آفتابي ميوه رسيده انواع مختلف انگور بي دانه اطلاق مي شود که با نور مستقيم خورشيد خشک شده که محصول نهايي آن به رنگ قهوه اي است.    
طلائي  ميوه رسيده انواع مختلف انگور بي دانه اطلاق مي شود که به رنگ زرد کهربا يي يا قهوه اي روشن موجود است که با دود گوگرد خشک مي شود.    
مويز (تيره)   به طور مستقيم با نور خورشيد و بدون رابط خشک شده است.
سبز   انگور دانه دار، بلند، کشيده و سبز است و با گوگرد خشک است.  

بسته بندی

با توجه به اهميت بسته بندی در صادرات کشمش ، فروش و نگهداري محصول، با بهره گيري از آخرين فناوري هاي صنعت بسته بندي و استفاده از بررسي هاي تيم مارکتينگ و بازاريابي شرکت، کليه پسته صادراتی در بسته بندي شکيل بصورت بسته هاي نايلونی و سلفونی و بصورت سفارشي و در اندازه هاي 100 گرمي، 200 گرمي، 500 گرمي، 1000 گرمي و با رعايت کليه اصول بهداشتي ارائه مي گردد.صفحه اصلی     |    محصولات     |     صادرات     |     خدمات     |     دعوت به همکاری     |     اخبار    |     درباره ما     |     تماس با ما

آدرس: تهران، خيابان شریعتی، سه راه طالقانی، کوچه محسنی، پلاک 6، طبقه سوم، واحد 6. کد پستی: 1611614817

 تلفن: 31 14 62 77