English  |  Persian 

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

واردات انبه،آناناس و نارگیل آزاد شد.

مدیر کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: واردات میوه‌های گرمسیری از جمله انبه، نارگیل و آناناس که تا پیش از این علیرغم ممنوعیت واردات، در بازار داخلی وجود داشت با تعرفه‌های مشخص آزاد شد. 

 اسماعیل عباسپور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه واردات بدون نظارت و غیر رسمی میوه‌های گرمسیری از جمله انبه‌،‌ آناناس و نارگیل علیرغم ممنوعیت آن انجام می‌شد و این نگرانی نسبت به میزان و سلامت این محصولات وارداتی وجود داشت وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گرفت با قرار دادن تعرفه‌های مشخص و ارز متقاضی، واردات این محصولات را در بازار داخلی کنترل کند. 

وی افزود: این میوه‌های گرمسیری که عمدتا به عنوان میوه‌های فانتزی شناخته می‌شوند پس از ابلاغ این مصوبه وزارت جهاد کشاورزی وارداتشان منوط به دریافت مجوز از این وزارتخانه و با نظارت کامل بهداشتی سازمان حفظ نباتات انجام می‌شود اما از این پس اگر محموله‌ای از این محصولات در بازار مشاهده شود که بدون نظارت بهداشتی و قانونی وزارت جهاد کشاورزی وارد شده به شدت با متخلفان برخورد و به مراجع ذیصلاح معرفی می‌شوند. 

مدیر کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:‌ وزارت جهاد کشاورزی براساس این مصوبه، تعرفه واردات میوه‌های گرمسیری را اعلام کرد که براین اساس تعرفه واردات انبه 75 درصد، نارگیل 25 درصد و آناناس 50 درصد مشخص شده است. 

عباسپور با بیان این‌که پیش از این میوه‌های گرمسیری از طریق قاچاق یا بازارچه‌های مرزی به کشور وارد می‌شد‌، تاکید کرد:‌ گرچه وزارت جهاد کشاورزی حامی تولیدکنندگان است اما این محصولات در داخل تولید ندارند یا به صورت محدود و اندک تولید می‌شوند بنابراین واردات و مصرف آن حق مصرف‌کنندگان نیز هست. 

وی افزود: البته این وزارتخانه به عنوان متولی حمایت از تولیدکنندگان درصدد است تا این میوه‌ها را که پیش از این نیز در بازار داخلی وجود داشت به گونه‌ای کنترل و مدیریت کند که به تولیدکننده و مصرف‌کننده اجحاف نشود. 

به گفته این مقام مسئول یکی دیگر از علت‌های قرار دادن تعرفه و اعمال مدیریت و نظارت بر واردات میوه‌های گرمسیری این است که پیش از این عده‌ای از واردات غیر مجاز یا غیر رسمی این محصولات سود می‌بردند و نه حق و حقوق دولت را پرداخت می‌کردند و نه منافع ملی و سود مصرف‌کنندگان را در نظر می‌گرفتند اما از این پس دولت و وزارت جهاد کشاورزی مصمم است ضمن حمایت از منافع تولیدکننده از حقوق مصرف‌کنندگان نیز دفاع کند.

 
 


صفحه اصلی     |    محصولات     |     صادرات     |     خدمات     |     دعوت به همکاری     |     اخبار    |     درباره ما     |     تماس با ما

آدرس: تهران، خيابان شریعتی، سه راه طالقانی، کوچه محسنی، پلاک 6، طبقه سوم، واحد 6. کد پستی: 1611614817

 تلفن: 31 14 62 77